Kaip išsirinkti automobilinį šaldytuvą?
-
Nieko nėra geriau, kaip karštą vasaros dieną kelionėje ar leidžiant laiką gamtoje, atsigaivinti šaltu gėrimu. Šiam malonumui įgyvendinti būtinas mobilus kelioninis šaldytuvas, kurį šiandien tikrai nesunku įsigyti. Skirtingi modeliai, spalvos, kainos. Štai tada ir atsiranda keblumų – kaip išsirinkti sau tinkamiausią?
Automobiliniai šaldytuvai gali būti kelių rūšių: kompresoriniai, absorbciniai arba termoelektriniai. Siekiant padėti išsirinkti, pristatome ryškiausius šių šaldytuvų skirtumus ir veikimo principus.
Kompresoriniai šaldytuvai
Šio tipo šaldytuvai veikia kaip ir tradiciniai, naudojami namuose. Jie dirba 12 V akumuliatoriaus arba 240 V maitinimo lizdo pagalba, paprastai naudojant kintamosios srovės adapterį.
Pliusai:
• Veikia geriau ir paprasčiau, nei termoelektriniai ar absorbciniai šaldytuvai;
• Prietaisas išlaiko šaltį, nepaisant aplinkos temperatūros;
• Nedidelė automobilio akumuliatoriaus apkrova .Minusai:
• Keičiantis aplinkos temperatūrai, reikia atitinkamai nustatyti ir šaldytuvo temperatūrą, mat maistas gali būti per daug užšaldomas ar atšilti;
• Gali tekti pirkti kintamosios srovės adapterį, jei jo nėra šaldytuvo komplektacijoje.Absorbciniai šaldytuvai
Jei vienintelis energijos šaltinis, kuriuo galite palaikyti šaldytuvo veikimą yra dujos, tuomet turėtumėte rinktis absorbcinį įrenginį. Jis taip pat gali veikti jungiant prie automobilio akumuliatoriaus, elektros tinklo bei, kaip jau minėta, dujų baliono.
Tai ypač patogu stovyklaujant atokioje vietoje ar ilgą laiko tarpą leidžiant sodo namelyje, dujas pasitelkiant kaip energijos šaltinį.
Termoelektriniai šaldytuvai
Šios rūšies šaldytuvai skirti trumpalaikiam maisto šaldymui ar šilumos išlaikymui. Jie puikiai tinka neilgoms kelionėms, išvykoms, nėra sunkūs, tad lengvai transportuojami iš vienos vietos į kitą. Šaldytuvo veikimas palaikomas automobilio akumuliatoriaus pagalba.
Kiekvienas termoelektrinis šaldytuvas viduje turi taip vadinamą Peltier plokštelę, aušinančią šaldytuvą. Toks aušinimo principas atrastas 1840 metais nustačius, jog privertus elektros srovę tekėti dviem skirtingais laidininkais, galima sukurti šilumos (arba šalčio) šaltinį. Praktiškai kalbant, puslaidininkis įterpiamas tarp dviejų skirtingų metalų, o visa tai prijungus prie energijos šaltinio, gaunamas vėsinimo/šildymo įrenginys.
Pliusai:
• Termoelektriniai šaldytuvai yra gerokai pigesni už kitomis technologijomis veikiančius šaldytuvus
• Šie šaldytuvai yra tvirti, neturi daug detalių, tad yra pakankamai atsparūs smūgiams
• Termoelektriniai šaldytuvai sklandžiai veikia tikrai ilgai. Tiesa, Peltier plokštelės nėra ilgaamžės, tačiau jei šaldytuvą perkate stovyklavimui, vasaros kelionėms, juo galėsite naudotis ilgai.
• Šaldytuvai yra gerai izoliuoti, tad šaltą maistą ar gėrimus išlaiko kelias valandas net be elektros energijos.