Kokį treniruoklį pasirinkti?
-
Norite sportuoti, bet taupote ir laiką, ir pinigus? Tuomet geriausia išeitis – įsigyti savo treniruoklį, su kuriuo galėsite sportuoti Jums patogiausiu metu, neišeinant iš namų. Belieka tik nuspręsti, koks treniruoklis Jums būtų tinkamiausias.
Treniruoklius galima skirstyti į dvi rūšis: didinantys ištvermę (kardiotreniruokliai) ir didinantys jėgą. Pirmajam tipui priskiriami bėgimo takeliai, dviračiai, steperiai, elipsiniai ir irklavimo treniruokliai. Jėgos didinimui skirti treniruokliai būna su papildomais svoriais arba vietoj apkrovų naudojamas paties sportininko svoris.
Didinantys ištvermę treniruokliai
Tokio tipo treniruokliai pirmiausiai skirti kvėpavimo ir širdies bei kraujagyslių sistemų stiprinimui. Tokios treniruotės reikalauja daug ištvermės, todėl jų metu patariama atidžiai stebėti savo pulsą. Geriausias efektas pasiekiamas taip vadinamoje „aerobinėje zonoje“
Aerobinė zona pasiekiama tuomet, kai pulso dažnis pasiekia 60-80 procentų maksimalaus pulso, kurį galima apskaičiuoti labai paprastai: iš 220 atimkite savo amžių. Paprastai riebalai efektyviausiai deginami pasiekus 65-70 procentų maksimalaus pulso, o pasiekus 70-80 procentų, pradedami auginti raumenys.
Pavyzdžiui, Jūsų amžius – 30 metų. Maksimali Jūsų pulso riba – 190. Riebalų degininimui pulsas turėtų siekti 123-133. Raumenų auginimui – iki 152.
Koks konkrečiai turėtų būti pulsas, priklauso nuo fizinio pasirengimo. Manoma, kad pradinėje stadijoje (4 pirmos sporto savaitės) treniruočių metu pulsas turėtų siekti 60-65 procentus maksimalios ribos, o darbinėje stadijoje (kai organizmas jau pripratęs prie sporto) – nuo 65, palaipsniui didinant iki 80. Profesionaliems sportininkams leistina ir 85 procentų riba.
Nepriklausomai nuo to, kokį treniruoklį pasirinksite, turėtumėte žinoti keletą naudingų patarimų:
- Geriausia sportuoti reguliariai, 3-4 kartus per savaitę;
- Jei treniruotės intensyvesnės, privaloma turėti bent vieną dieną visiškam poilsiui;
- Optimali treniruotės trukmė – 30 minučių;
- Intensyvų ritmą reikėtų kaitalioti su ramesniu;
- Prieš ir po treniruotės būtina daryti tempimo pratimus, kurie padidina kraujo cirkuliaciją ir sumažina traumų riziką.
Didinantys jėgą treniruokliai
Jei norite sutvirtinti ir auginti raumenis – rinkitės treniruoklius iš šios kategorijos. Koks treniruočių intensyvumas Jums tinkamiausias – turėtų patarti profesionalus treneris. Tačiau verta žinoti, kad rekomenduojama dirbti su svoriais, siekiančiais 50-70 procentų maksimalaus galimo pakelti svorio. Kuo didesnis svoris tuo mažiau pakartojimų galima atlikti.
Per pirmąsias 5 treniruotes svoriai turi būti tokie, kad be didelio sunkumo galėtumėte atlikti pratimus po 12-15 kartų ir pakartoti po du kartus. Jei neturite sudarytos specialios programos, pradėkite nuo 4-6 pratimų apatinei kūno daliai, o tuomet nuo 6-8 pratimų viršutinei. Jei prieš jėgos treniruotę neatlikote kardiopratimų, tuomet būtinai atlikite tempimo treniruotės, antraip traumų išvengti bus sunku.
Kad būtų lengviau išsirinkti treniruoklį, su kuriuo sportuoti būtų malonu, galite apsilankyti sporto salėje ir išbandyti įvairiaus variantus. Pasportuokite ant dviračio, bėgimo takelio, steperio, pakilnokite svorius ir t.t. Juk sportas turi teikti ne tik naudą sveikatai, bet ir malonumą.