Kaip išsirinkti akumuliatorių įkroviklį?
-
Akumuliatoriai ir jų įkrovikliai tampa itin paklausiomis prekėmis šaltuoju metų laiku. Užklupus šalčiams dažnas neužveda savo automobilio, akumuliatorius išsikrauna. O išsikrovęs jis nuotaiką kaip reikiant pagadina visai dienai, nes pats jis nebepasikraus ir stebuklingai neatgis. Dažnai girdime per televiziją ir skaitome spaudoje, virtualioje erdvėje specialistų žarstomus patarimus, kaip teisingai pasirinkti akumuliatorių. Bet ne mažiau svarbus yra ir jo įkroviklis. Kokie aspektai reikšmingi ir į ką atkreipti dėmesį renkantis akumuliatoriaus įkroviklį?
Vienas esminių akumuliatoriaus įkrovėjo parinkimo kriterijų kriterijų yra kaina. Ne paslaptis, dažnai įvairius pirkinius renkamės įvertinę jų kainą. Jei akumuliatoriaus įkrovikliui negalite leisti didelės sumos, tai parduotuvėje galite jį nusipirkti ir už maždaug 30 eurų. Bet turite žinoti, kad tai nebus kažkoks stebuklas. Dažniausiai toks įkroviklis neturės užvedimo funkcijos, juo naudotis galėsite tik namuose, vadinasi, turėsite akumuliatorių parsinešti namo, ir krovimo procesas truks ne vieną valandą.
Jei įkrovikliui įsigyti galite skirti didesnę sumą, pavyzdžiui, apie 100 eurų ir daugiau, prioritetą teikite turintiems „Boost“ funkciją. Ji naudinga tuo, kad gali būti papildomo energijos šaltinio alternatyva. Jei Jūsų automobilio akumuliatorius dar visiškai neišsikrovė, nekamuokite jo, nes pasinaudoję „Boost“ funkciją turinčiu akumuliatoriaus įkrovikliu automobilį užvesite lygiai taip pat, kaip tai darytumėte į pagalbą pasikvietę kaimyną ir prijungę laidus prie jo automobilio akumuliatoriaus. Procesas trumpas ir netrukus jau galėsite važiuoti savo automobiliu.
Turėtumėte žinoti ir tai, kad akumuliatorių įkrovikliai veikia įjungti į elektros lizdą, todėl, pavyzdžiui, gyvenantieji daugiabutyje turės kaskart neštis ir įkroviklį, ir akumuliatorių namo. Gyvenantiems individualiuose namuose paprasčiau, nes rozetės yra garažuose, todėl nereikia išiminėti akumuliatoriaus.
Rinkdamiesi akumuliatoriaus įkroviklį atsižvelkite į tokius aspektus:
- Akumuliatoriaus tipas ir talpa, nes skirtingų tipų ir talpų akumuliatoriams įkrovikliai bus ne vienodi. Lengviesiems automobiliams skirtų įkroviklių įtampa – 12 V. Atminkite, netinkamai parinkta įtampa gali negrįžtamai sugadinti Jūsų automobilio akumuliatorių. Akumuliatorių, skirtų lengviesiems automobiliams, talpa – 35–235 Ah. Pirkdami akumuliatoriaus įkroviklį atsižvelkite, kokios talpos akumuliatoriams jis tinka. Jei didžiausia įkrovimo talpa nesiekia Jūsų automobilio akumuliatoriaus talpos, toks akumuliatorius Jums netinka.
- Apsvarstykite, ar Jums užteks tokio įkroviklio, kuris veikia tik įjungtas į elektros tinklą, ar reikia tokio, kuriuo galėsite užvesti automobilį neišėmę akumuliatoriaus.
- Įvertinkite įkrovimo galingumą, vadovaudamiesi taisykle, kad reikėtų ne didesnės kaip 10 proc. akumuliatoriaus talpos srovės.
- Automatinis ar rankinis krovimo būdas? Jei pasirinksite rankinį krovimo būdą, tai krovimo procesą reikės prižiūrėto ir reguliuoti įtampą. Toks įkroviklis bus pigesnis, bet jo veikimo metu reikalaus Jūsų laiko ir dėmesio. Gerokai patogesnis, bet brangesnis variantas – automatinis įkroviklis.
Čia paminėti esminiai aspektai, kuriuos būtina įvertinti, renkantis įkrovilį. Jo eksploatavimą palengvins ir daugiau patogumo suteiks ir papildomos funkcijos. Pavyzdžiui, automatinio išsijungimo funkcija patogi tuo, kad įkroviklis krovimo procesą baigs tada, kai akumuliatorius bus pilnai įkrautas ir taip išvengiama galimybės perkrauti akumuliatorių, kas labai greitai jį sugadintų. Naudingos ir tokios funkcijos kaip apsauga nuo perkaitimo bei apsauga nuo neteisingo pajungimo – taip apsaugosite ir akumuliatorių, ir įkroviklį nuo polių supainiojimo. Dažnas renkasi akumuliatorių, turintį greito krovimo funkciją. Bet ši funkcija – diskutuotinas dalykas. Viena vertus, ji itin pasiteisina, kai akumuliatorių įkrauti reikia skubiai. Kita vertus, greitas įkrovimas gerokai trumpina akumuliatoriaus tarnavimo laiką, nes jis yra kraunamas didesne srove, nei reikėtų.
Jei norite, kad Jūsų akumuliatorius tarnautų kuo ilgiau, o įkroviklis puikia atliktų savo funkciją, pasistenkite neperkrauti akumuliatoriaus ir nenaudoti jo nepilnai įkrauto – tai net kelis kartus trumpina jo eksploatavimo laiką.